top of page
Anchor 1

Çocuğumla Birlikte Büyüyorum

Çocuğumla Birlikte Büyüyorum.jpeg

Bu atölye 3-6 yaş çocuğu olan yetişkinlere yönelik olup; çocuk hakları, iletişim yöntemleri, toplumsal cinsiyet rollerinde eşitlik, barış, sanat, edebiyat konularını göz önünde bulundurarak, çocuğun yaşa göre; fiziksel, bilişsel ve dil, zihinsel, duygusal, sosyal gelişimi, gelişim psikolojisi, yaşam becerileri hakkında olacaktır.

Konu içerikleri:

Çocuk nedir? Çocuk hakları nelerdir? Günlük Hayatımızda çocuk haklarını gözetiyor muyuz?

Toplumsal cinsiyet rolleri deyince ne anlıyoruz? Çocuğun gelişimine toplumsal cinsiyet rollerinin bir önemi var mıdır?

3-6 yaş grubu çocukların  gelişim evreleri nelerdir?

Çocuğun istekleri ve ihtiyaçları arasındaki fark var mıdır? İhtiyaç ve isteklerin ayırmasını nasıl sağlarız?

Pandemi süresince ebeveyn olmanın güçlükleri neler oldu? Neler değişti, neler değişmedi? İyi olma halini nasıl koruruz?

Şiddetsiz iletişim nedir? Şiddetsiz iletişim kurmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Çocuklara sınır koyabilmek ve sorumluluk kazandırmak için neler yapabiliriz? 

Çocuklarda öfke kontrolü nasıl sağlanabilir?

Zorbalık nedir? Okul öncesi dönemde akran zorbalığı ile nasıl başa çıkılır?

Çocuk gelişiminde oyun ve oyuncağın önemi nedir? Evde ailecek oynanabilecek oyunlar nelerdir?

Çocuk gelişiminde edebiyatın önemi nedir?

Çocuğuma gelişimine uygun nasıl kitap seçebilirim? Seçtiğim kitapları çocuğumla etkileşimli nasıl okuyabilirim?  şeklindeki sorulara beraberce yanıtların aranacağı etkileşimli bir formatta olacaktır.

 

Yaşadığımız pandemi koşullarında evlerde kalan çocukların sorunları ve çözümleri hakkında çalışmalar yapılacaktır. 

 

Yaş Grubu

Kategori: Yetişkin

3-6 yaş çocuğa bakmakla yükümlü olan tüm yetişkinler, okulöncesi öğretmen adayları, çocuk gelişimi öğrencileri

 

Atölye Yöntemi

Atölyenin tamamı hem yüz yüze  hem de çevrimiçi yapılabilir olamakla birlikte, Pandemi koşullarından dolayı Çevrimiçi araçları kullanılarak yapılacaktır.

Atölyede; eğitim teknik ve yöntemleri olarak Flipped learning (Tersyüz öğrenme), harmanlanmış eğitim yöntemi uygulanacaktır. Çevrimiçi yapılacak atölyenin yanı sıra evde ailenizle uygulayacağınız etkinlikler ve uygulamalarda olacaktır. Tüm atölye süresince, Sistem Düşüncesi araçlarından, yaratıcı drama tekniklerinden ve oyunlardan yararlanılacaktır.

 

Kontenjan

Kontenjan sınırı vardır.

 

Atölye Süresi ve Periyodu

16 Saatlik eğitimdir.

Her oturum haftada 1 gün 2 saat olacaktır.

Atölye başlangıcında 1 tane ücretsiz Tanıtım Toplantısı yapılacaktır.

 

Tanıtım toplantısı Tarihi ve Saatleri

 Çok yakında bildirilecektir.

Atölyenin başlangıç tarih ve saati tanıtım toplantısı sonunda kararlaştırılacaktır.

 

Atölye için gerekli araçlar, materyaller

Katılımcıların eğitime bilgisayar ile katılması daha kolaylaştırıcı olacaktır. Eğitim süresince evde bulunan materyaller kullanılabilmektedir. Eğitim süresinde basit dijital WEB2.0 araçları kullanılacaktır.
 

Atölyeyi Düzenleyen Hakkında

Burçak Temel / Atölye Rengarenk

2007 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Biyolojik Bilimler Bölümünü bitirip, moleküler genetik alanında çalışmalar yaptı.  11 yıl Tıbbi Biyolog olarak sağlık sektöründe çalıştı.

 

2000 yılından itibaren eğitim ve çevre alanında faaliyet gösteren birçok Sivil Toplum Kuruluşlarında (TEGV, Greenpeace, GDO'ya Hayır Platformu,  Tıbbi Biyologlar Derneği, Lösev, İZEK, Sistem Düşüncesi Derneği, AÇEV) gönüllü veya profesyonel olarak görev aldı ve bu görevlerin bazılarına helen devam etmektedir.

2001 yılında Oluşum Drama’dan yaratıcı drama eğitimi aldı, daha sonra MEB’in açtığı 2 yıllık 5 aşamadan oluşan tezli Yaratıcı Drama Eğitmenliği ve Liderlik Sertifikasını aldı. 2001 yılından beri Yaratıcı Drama, Eğitici Drama çalışmalarını profesyonel olarak; özel ve devlet okullarında, sivil toplum kuruluşlarında ve projelerde sürdürmektedir.

 

2016 yılında 3. üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Çocuk Gelişimi önlisans Bölümü okudu.
2018 yılında  da 4. üniversitesi İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi Lisans Bölümünde 3. sınıfı okumaktadır.

 

2017 yılında  “Atölye Rengarenk”i markasını oluşturdu ve yaratıcı drama, yaratıcı okuma-yazma, plastik sanatlar, sistem düşüncesi gibi farklı disiplinleri kullanarak eğitimler vermeye devam ediyor. MEB Müfredatından bağımsız atölye konuları olarak; duygular dolayısı ile öfke kontrolü, Ekoloji, çocuk hakları, sokak oyunları, temel beceriler, çocuk edebiyatı, doğadır.

2017 yılında Öğretmen Kulübü ile tanıştı. 2018 yılından beri Öğretmen Kulübü'nün tasarım ekibinin bir üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

2018 yılında yaşam boyu eğitim fikrine gönül veren kişiler ile bir araya gelip İzmir Eğitim Kooperatifi (İZEK)  kurma çalışmalarına katıldı. İZEK kurucu ortaklarından olup; 2020-2022 yılı süresince kooperatifin hem Yürütme kurulu üyeliği hem de Atölye Eğitim Komisyonu sorumluluğu görevini yürütmektedir.

 

2018 yılında TEGV’in Eğitmen kadrosuna geçti ve çocuklar ile etkinlik yapacak gönüllülere; Ekoloji ve Kodlama eğitimleri vermeye devam etmekte.

 

2018 yılından beri AÇEV’in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı)  ADP (Anne Destek Programı) gönüllü eğitmeni olarak görevini sürdürmekte.

 

2019 Kasım ayında İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı Aile ve Çocuk Hizmetleri Şube Müdürlüğünce yürütülen ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenen “Kültür Park Çocuk Keşif Atölyeleri Merkezi Projesi”nde Çocuk Hakları Eğitmeni olarak; Hayaller Haklar atölyesinin eğitim içeriğini hazırladı ve proje sonlanana kadar Çocuklar ile uygulamalar yaptı.

 

2020 yılında yakın kitabevinden “Ah Korona Vah Korona” ve “Geliyorlar”  çocuk kitabı projelerinde yer aldı ve öyküleri basıldı.

 

2020 yılında 9 Eylül gazetesinin 9 sütün bölümünde çocuk gelişimi ile ilgili yazıları yayınlanmaya başladı.  

 

2020 Mart ayında açtığı blog sayfasında; çocuk gelişimi, aile ve çocuk iletişimi, oyunlar, eğitim ve çocuk gelişimi konusunda akademik makale derleme yazıları yazmaktadır. 

2020 yılında pandeminin etkileri ile ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda Önemsiyoruz Derneği ve Renkler Psikoeğitim Kurumunun işbirliği ile başlayan; kısıtlı imkan ve yaşam koşulu içindeki ailelerin çocuklarının gelişimine dair danışmak istediği soruları cevaplayan, bir sosyal sorumluluk oyunu olan İsim Şehir Çocuk projesinde Uzman kadrosunda gönüllü olarak görev almaktadır.

 

2020 Aralık ayında İZEK adına Oyun Yeniden Başlasın Projesinin Eğitim Koordinatörlüğünü üstlendi ve STDV Özel Deprem Fonu başvurusu kabul edildi. 2021 yılında 8 aylık bir eğitim programı çalışmasında bulunacak İZEK ortakları arasındadır.

bottom of page