İlham Perim Her Yerde

ilhamperimheryerde.png

Amaç

Yaratıcı Genç Yazarlık Atölyesinde okuyarak, yazarak ve tartışarak, edebiyatın, sanatın, mitolojinin, kahramanların ve hikâyelerin peşinden gideceğimiz ayı zamanda gençlerin takım çalışması deneyimlerini arttıracağı bir yazarlık atölyesidir.

İçerik

Gençlerin kendi seslerini, ideallerini bulmada onlara yardımcı olacak Atölye çalışmalarımız yaratıcı yazarlık temellidir. Yaratıcı Genç Yazarlık Atölye çalışmamızda gençler kendi kitaplarını yazacaklar ve ürettikleri kitap çalışmaları program sonunda basılacak.


Hedef 

Gençlerimize sevdiği bir öykünün, hikâyenin, şirin veya anlatımın nasıl kurulduğunu, yazma serüveninde kullanması gereken araçları görmesini ve ne yaptığını bilerek yazmaya götürecek sürecin ilk adımlarını oluşturmayı hedefliyoruz. 

Eğitime katılan öğrencilerin kendilerini ve dünyalarını anlatabilen ve yazmayı bir davranış haline getirebilmeleri yönünde gelişmeleri sağlamak ve Edebiyat ve sanatla olan bağlarını kuvvetlendirmektir. Eserlerini ve fikirlerini çevresiyle paylaşmak isteyen gençlerin temel yazma eğitimlerinden sonraki aşama olan kendi kitaplarını yazma ve yayınlanması için gerekli çalışmalar yapılacaktır. Atölye eğitim programının hedefi, gençlerin hayal gücünden yola çıkarak, yaratıcılıklarının desteklenip geliştirilebilmesi ve düş yolculuklarındaki üretimleri ile kendi yazdıkları eserin yayımlanmasını sağlamaktır.

 

Yaş Grubu

Kategori: Genç

 14 - 17 Yaş (Lise ), Üniversite öğrencisi

 

Eğitim Yöntemi

Dersler çevrimiçi (Zoom uygulaması üzerinden) uygulanacaktır.

 

Kontenjan 

Minimum 5 kişi - Maksimum 8 kişi

 

Atölye Süresi ve Periyodu

17 Saatlik eğitimdir.

Her oturum haftada 1 gün 1 saat olacaktır.

Atölye başlangıcında 1 tane ücretsiz Tanıtım Toplantısı yapılacaktır.

 

Tanıtım toplantısı Tarihi ve Saatleri

23 Ocak 2021  - Cumartesi Günü  11.00 - 12.00 saatleri arası yapılacaktır.

Eğitim başlangıç tarih ve saati tanıtım toplantısı sonunda kararlaştırılacaktır.

 

Atölye için gerekli araçlar, materyaller

Zoom uygulaması üzerinden yapılacak online eğitimlere kursiyerler sadece bilgisayar ile katılabilirler.

Atölye Eğitmeni Hakkında

Aydan Tuncayengin

(Fikir Cambazı Yaratıcı Atölyeler)

Gazeteci, Yazar, Eğitimcidir. Dokuz Eylül Üniversitesi “Sinema TV Fotoğrafçılık Anasanat Dalı Sinema/ Televizyon Yönetmenliği” bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını D.E.Ü. Güzel Sanatlar Enstitüsü “Film Tasarımı” bölümünde tamamladı. 

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitiminden sonra ilköğretim okullarında kısa süreli İngilizce öğretmenliği yaptı. Özel okul ve özel dershanelerde genel koordinatörlük görevinde bulundu. Okullar bünyesinde birçok farklı sanat ve etkinlik atölyeleri kurdu ve yönetti.

Şiir ve öykü çalışmaları çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmaktadır. Sosyal sorumluluk projeleri yazıyor ve uyguluyor, kurumsal eğitimler ve mesleki eğitim seminerleri veriyor. Editörlük, edebiyat ve öykü çalışmalarına devam ediyor. Avrupa Birliği Proje Uzmanı olarak STK’lara ve Kobilere proje danışmanlığı yapmaktadır. 

“Fikir Cambazı Yaratıcı Atölyeler” projesinin kurucusudur. Atölye çalışmalarını Çocuk, Genç ve Yaratıcı Yazarlık atölyeleri, farklı sanat ve oyuncak atölyeleri olarak sürdürmektedir. STK’lara, özel okullara ve kurumlara atölye etkinlikleri ve proje organizasyonlar düzenlemektedir. 

Şiir, öykü ve çocuk oyunları tiyatrosu senaryo yazarlığına, kitap çalışmalarına ve televizyon program yapımcılığına devam etmektedir.

Aydan Tuncayengin’in ilk eseri “Avrupa Birliği Sinema Politikalarının Türk Sinemasına Etkileri” adlı akademik çalışma kitabı 2016 yılında Nobel Bilimsel Eserlerden yayımlanmıştır.

İkinci eseri “Kadınlar Şiir Kokar” isimli şiir kitabı 2018 yılında Etki yayınevinden çıkmıştır.
Hakkımda detaylı bilgiye www.aydantuncayengin.com web sayfamdan ulaşabilirsiniz

İZMİR EĞİTİM KOOPERATİFİ

Kuruluş: 13.07.2018

İzmir Karşıyaka Ahmet Piriştina Kültür Merkezi

Şemikler Mah. Ordu Bulvarı No: 210 Karşıyaka, İzmir Türkiye

© 2018 - 2021