top of page

MUSICAL BRIDGES

MÜZİKAL KÖPRÜLER - 2021

ENG:

Music follows us everywhere in our lives: people play it on the streets, we play it on our headphones, or create our own. Music can be found in the most mundane parts of our lives, and brings us closer. It is a bridge not only across walls and streets but also space and time. 

 

Since we are not able to meet others in real life during these times, many meaningful interactions are getting lost. This is why we decided to conduct our project: Musical Bridges

 

As İZEK and Jugendbotschafter, we want to create a space where we can interact and create connections. In this project funded by Jugendbrücke, we want to talk about music, experience it, and create our own music video at the end! All we need for our vision to be realized is you!

 

During this project, we will meet with 2 artists: Sena Nur Gül (known as @paptircem to her fans) and Stephan Talneau, the director of Saz the documentary. 

 

All our meetings will take place online between 6:30-8:30 pm German time and 7:30-9:30 pm Turkish time. A registration link will be provided to you after a successful application.

musical bridges final_instagram_withinfo

TR:
Müzik, sokaklarda, kulaklığımızda ya da bizim bir eserimiz olarak hayatımızın her köşesinde bizimle. Gündelik hayatımızda her yerde karşımıza çıkabilen müzik, duvarlar, sokaklar ve hatta uzay ve zaman arasında bir köprü görevi görüp bizi birbirimize yakınlaştırıyor.

 

Gerçek hayatta insanlarla eskisi gibi tanışamadığımız bu zamanlarda birçok anlamlı etkileşim kayboluyor ve biz tam da bu sebeple Musical Bridges projemizi yapmaya karar verdik.

 

İZEK ve Jugendbotschafter olarak ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz bu projede etkileşim ve bağlantı kurabileceğimiz bir alan oluşturmak hedefimiz. 

Türkiye-Almanya Gençlik Köprüsü (Jugendbrücke) tarafından finanse edilen bu projede müzik hakkında konuşmak, deneyimlemek ve sonunda kendi müzik videomuzu oluşturmak istiyoruz. Vizyonumuzun gerçekleşmesi için ihtiyacımız olan tek şey ise sensin!

 

Bu proje süresince 2 sanatçı ile bir araya geleceğiz: Sena Nur Gül (hayranları onu @paptircem olarak tanıyabilir) ve Saz belgeselinin yönetmeni Stephan Talneau.

 

Tüm toplantılarımız 18:30-20:30 Almanya ve 19:30-21:30 Türkiye saatleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir. Başvurunuz kabul edildiği takdirde size buluşma linki yollanacaktır.

bottom of page